nedjelja, 30. rujna 2012.

Pita sa jabukama i kokosom


Imala sam neke domaće jabuke nešto veće od oraha, naravno nešpricane ni ništa drugo a mušice su mi skoro okupirale stan, pa je vrijeme da ih se riješim. I mušica i jabuka. Također nisam znala kaj sa neuspjelom panna cottom pa sam odlučila preliti preko jabuka kao neka verzija pite sa jabukama i kokosom. A zobeno brašno sam dodala u pirovo jer me oduševilo kako se uklopilo u pizzu.

KORA (short crust pastry)
300 gr brašna od pira
100 gr inegralnog zobenog brašna
1 žličica soli
2 žlice šećera
100 ml suncokretovog ulja ohlađenog
do pola šalice ledene vode (prema potrebi) sa ledom ako treba

PUNJENJE:
oko 80 dkg jabuka (ja imala domaće, veličine oraha)
ostatak panna cotte koji se nije stisnuo (može i kokosovo mlijeko sa šećerom)
2 žlice kokosovog brašna
2 žlice šećera
žlica ulja od koštica grožđa ili maslaca
začini: žličica cimeta, mrvica pimenta, mrvica muškatnog oraščića

Za ovaj recept će se puno koristiti frižider pa bi bilo dobro napraviti mjesta na čitavoj polici da i pekač stane unutra. Kad je to napravljeno može se početi sa pripremom kolača. Izmiješati sve sastojke za koru ali ne rukama nego žlicom ili kuhačom (ja sam žlicom) da se ne zagrijava, tek toliko da je dobro izmiješano. Podijeliti tijesto na dva dijela i ostaviti sat vremena u frižideru. Za to vrijeme pripremiti jabuke na način da se ogule, naribaju te izmiješaju sa šećerom i začinima, te kuhaju na žlici ulja/maslaca jedno 15-20 minuta da sva voda iz njih ispari, dakle zapravo ovisi koliko su brašnaste jabuke. Moje skoro nisu ni imale soka. Ostaviti da se smjesa ohladi. Neuspjela panna cotta se u međuvremenu stisnula do konzistencije vrhnja za kuhanje. U to (1 dcl) sam stavila 2 žlice kokosovog brašna i posvjedočila čudu da se panna cotta ipak pretvorila u panna cottu. Dobro znati za idući put. Zagrijati pećnicu na 180°C. Tijesto izvaditi iz frižidera i jedan dio rukama rasporediti po dnu papira za pečenje u pekaču i stisnuti ga dlanovima u tanko tijesto. Na to staviti ohlađenu smjesu jabukla i izravnati sa žlicom. Na to namazati namaz od panna cotte (isto bi se vjerujem postigno sa kokosovim mlijekom, brašnom i nešto šećera u prahu). Na to rukama trgati ostatak tijesta i stiskati ga u tanke komade i neravnomjerno rasporediti po gornjem sloju. Peći 40 minuta.

Karamelizirani sojini medaljoni u umaku od sušenih rajčica i jabuka sa prosom


Opet nedjelja dakle soja. Roštilj otpada jer otkako su ptice otišle na jug, muhe mi mira nedaju. Ovo je inače recept za svinjetinu, al soja je prirodno slatka i normalno da je ovo recept i za soju.

6 sojinih medaljona
šaka sušenih rajčica
4 žlice smeđeg šećera
2 žličice slatke crvene paprike
jabuka
sol, ulje
proso ili kus kus

Sojine medaljone skuhati te dobro ocijediti. Sušene rajčice namočiti u vrućoj vodi na 30 minuta da otpuste. Šećer i papriku dobro izmiješati te utrljavati medaljon po medaljon da budu dobro pokriveni smjesom. Ugrijati vrlo malo ulja i peći medaljone sa svake strane oko minutu da se šećer karamelizira. Jabuku oguliti te narezati na kockice, sušenu rajčicu narezati na vrlo sitno. Kad su medaljoni pečeni, izvaditi ih na tanjur (ne na papir, vrlo su ljepljivi) te u ulje ubaciti rajčicu i jabuku i kratko propirjati te preliti preko medaljona. Poslužiti uz proso ili kus kus.

subota, 29. rujna 2012.

Panna cotta

Panna Cotta bi u pravilu bila želatinasta krema od vrhnja. Kod nas se prodaje kao puding. Ja se već dugo vremena mučim sa pektinom, odnosno što sa njime. Pročitala sam da se koristi kao zamjena za ulje u receptima ali nema na internetu recepata sa njim. Onda sam naletila da se žele u Jaffa keksima sastoji upravo od pektina. Pa dobro, ako je to zamjena za želatinu, idem probati. I možda ću jednom i peći kolače sa pektinom, koji je, usput rečeno, izuzetno zdrav, snižava loš kolesterol (zbog njega svi preporučaju puno voća koje je bogato pektinom) i djeluje na čitav niz toga, umjesto ulja, kao i želatinaste kolače, pa jaffa kocke i takve stvari.

1 konzerva kokosovog mlijeka
2 žlice šećera u prahu
1 žlica Želina (pektina)

Kuhati na slaboj vatri uz neprestano miješanje dok ne provri, te ostaviti još 3 minute. Podijeliti u zdjelice, te nakon što se prohladi, ostaviti u hladnjaku 4 sata da se stisne.
Rezultat: nije se stisnulo. Nakon prodobnog proučavanbja, zapravo je bilo potrebno staviti šalicu šećera. I jako je masno. Jer je to kokosovo mlijeko, a kokos je jako mastan. Trebat će drugi puta malo zakiseliti, osim što ide više šećera. Jednom ću i ovo usavršiti...

srijeda, 26. rujna 2012.

Zobena pizza sa patliđanima

Pa da isprobam i to integralno zobeno brašno. Piše da je to vrlo zrnato i teško brašno i da treba staviti cijeli prašak za pecivo u šalicu zobenog brašna da bi se ono uspjelo dići. Za početak sam odlučila miješati zobeno i pirovo brašno da uopće vidim okus.

TIJESTO:
1 šalica pirovog brašna
1 šalica zobenog brašna
1 prašak za pecivo
malo ulja
sol, ružmarin

Sve izmiješati u srednje tvrdo tijesto te pokriti pekač

KEČAP:
100 gr koncentratat od rajčice
1 žlica limunovog soka
1 žlica vrhom puna smeđeg šećera
4 žlice vode

Sve izmiješati te namazati tijesto

NADJEV:
Ostaci grčkog tjedna - patliđani u rajčici (raspadnuti patliđani u kiselišu)
sir od tapioke
4 sušene rajčice - namočene (pola sata u vrućoj vodi) i narezane na tanko

Sve zajedno peći 20 minuta na 250°C. Rezultat je i više nego odličan. Zobeno brašno je izuzetno fino i puno je bolje tijesto ispalo nego kad je samo pirovo. Prilično se diglo tijesto dakle nije baš tako "teško" a okus je definitivno bolji. Sušene rajčice poprime neki polu-izgoreni okus koji je teško opisati ali je fini. Sve u svemu jedna od boljih pizza. Samo joj fali ananas gore.

Jednostavni zobeni kolačići

1 1/2 šalice zobenih pahuljica
1 šalica brašna
1/2 šalice šećera u prahu
2/3 šalice ulja od koštica grožđa
1/2 žličice sode bikarbone
1 paketić čokoladnih kapljica

Sve sastojke dobro izmiješati te stavljati male kuglice na papir za pečenje i peći 15 minuta na 180°C. Ostaviti da se ohladi na papiru za pećenjer jer su izuzetno prhki. Fali tu neki povezivač. Vjerojatno je žena samo izbacila jaje iz recepta i tako spekla. Nije da su loši, vrlo su fini, ali se nedaju vaditi iz pekača  i moraju se cijeli staviti u usta jer se previše mrve.

utorak, 25. rujna 2012.

Azuki grah sa prosom i dimljenim tofuom

azuki grah
proso
dimljeni tofu
sol, češnjak u prahu

Azuki grah namočiti preko noći te staviti kuhati sa prosom jedno 30 minuta. Kad je kuhano, naribati nešto dimljenog tofua.

nedjelja, 23. rujna 2012.

Smeđa riža sa dimljenim tofuom

Jednom moja omiljena hrana, sad totalno zapostavljena. Smeđa riža mi je najdraža riža od svih. Basmati je gurmanska ali smeđa riža ostaje kraljica jeseni i jednostavnih jela. Malo sam čak i razočarana što sam ju spremala jer sam htjela isprobati jedno od recepata sa popisa onih koje jedva čeka probati ali nije mi se dalo tražiti. Pa evo, nešto brzinsko, sa stvarima iz hladnjaka:

smeđa riža
dimljeni tofu, naribani
sol
ulje koštica grožđa ili maslac

Smeđu rižu kuhati dok sva voda ne ispari. Omjer riže i vode je 2:1. Dok sam kuhala na stuju trebalo mi je i do sat vremena da skuham rižu, sad na plinu mi je dosta i 20 minuta. Kuha se na srednjoj vatri. Kad je kuhana, doda se malo ulja, sol i dimljeni tofu te dobro izmiješa.

četvrtak, 20. rujna 2012.

Farinata

I to je recept broj 2 u mojem životu i svejedno me nije oduševio. Mislim sad, kad sam napravila po svojemu je to i ispalo kao nešto ali svejedno u tom receptu nešto fali. Probat ću još jednom napraviti kao i scallion pancakes gdje se dobiva efekt lisnatoga tijesta. I naravno, otputovati u Italiju da ja zapravo i probam onu pravu. Pa da vidim, zašto svi režu žile oko toga a ja ne. U receptu ide puno vode koju sam ja reducirala jer je to glupo. Okus nije loš ako se ista namoči u nešto ali samostalno nije jelo koje bi se moglo prodavati po čevabđinicama kao što se (navodno) prodaje.

2 šalice brašna od slanutka
1 šalica vruće vode
1 žličica soli, 1 žličica ružmarina
1/3 šalice maslionovog ulja

Izmiješati brašno od slanutka sa vrućom vodom, dodati još po potrebi da se dobije čvrsto tijesto te ostaviti da se odmori oko 2 sata. Umiješati sve ostale sastojke, žlicom rastegnuti po papiru za pećenje na oko 1 cm debljine te peći 15-20 minuta na 250°C dok ne porumeni. Trgati komade i namakati u umake po želji.

Krumpir ispod folije

2 velika krumpira (porcija za jednoga)
3 omanja luka ili 2 velika
ružmarin, sol
suncokretovo ulje

Bolje od grčkog krumpira koji mi je ispao prezačinjen i ubio je okus krumpira. Ovaj je pravi. Ko onaj sa lignjama samo bez lignji. Krumpir oguliti i vrlo tanko narezati, skoro kao čips. Luk očistiti te narezati na prst debele kolutove. Sve to rasporediti u pekač na papir za pečenje, zaliti uljem, posoliti (oko 3 žličice soli), dodati ružmarin i kolutove luka, te sve miješati rukama da se svaki krumpir zaulji oko 10 minuta. Zatim to pokriti alu folijom i peći 45-60 min na 180°C. Maknuti foliju i dovršiti još 15 minuta u pećnici.

Puding od riže (Rice flour pudding)

Dugo već tražim dostojnu zamjenu za instant puding, zapravo otkako više nesmijem standardni. Nisam luda za pudinzima ali treba priznati, lijepo je nešto toplo strpati u sebe, pogotovo dugo u noć, u zimsklu hladnu noć kakve nam se sad spremaju. I našla sam ga. Recept je savršen. Oni kupovni sojini pudinzi se mogu samostalno katapultirati u svemir pred ovim. (I morali bi se ti kuhani kartoni jedni).

1 šalica biljnog mlijeka (rižino ili bademovo)
1 žlica vrhom puna brašna od riže
1 žlica vrhom puna šećera u prahu
1 žličica maslaca od badema ili lješnjaka
1 šaka pistacija sitno sjeckanih
par kapi arome vanilije

Sve zajedno prokuhati dok se ne zgusne u kremu (oko 10 minuta). Količina je dovoljna za jednu zdjelicu. Boja je tamna na slici jer sam ja koristila integralno rižino brašno i maslac od lješnjaka. Pistacije mogu biti slane jer će to izvući gorčinu i ostat će samo slatkoća. Puding je sladak, gust i pun komadića za grickanje (pistacije). Čisti užitak

utorak, 18. rujna 2012.

Krumpir na grčki (Greek Style Potatoes) i rolice od vinove loze sa rižom

My big fat greek...lunch?
Krumpir na grčki je jedan recept koji sam odlučila isprobati u zadnji tren. Naumila sam peći krumpir u pećnici sa limunom pa mi je google izbacio ovo. Rekoh, idem probat i pretvoriti cijeli dan u jedan grčki obrok. Ono što je nekako tipično grčki je puno limunovog soka. Maslinovo ulje i origano ni ne računam. Rolice od vinove loze su iz Lidla, ostaci grčkog tjedna i nisu uopće loše za razliku od svega ostalog spakiranog na grčki.

Krumpir na grčki:

6 krumpira
sok od 2 limuna
pola šalice maslinovog ulja
četvrtina povrtne kocke rastopljena u pola šalice vruće vode
začini: žličica soli, pola žličice crnog papra, žličica češnjaka u prahu, žličica origana

Krumpir oguliti te narezati na ploške. Ja sam ih potom pofurila vrućom vodom da  se malo raskuhaju, nekako nemam vjere u pečenje krumpira u pećnici. U posudi izmiješati preostale sastojke, te umiješati krumpir u to da se dobro nasafta. Prebaciti krumpir u pekač na papir za pečenje, te preliti ostatkom začina. Peći oko sat, sat i pol na 180°C.

nedjelja, 16. rujna 2012.

Lazanje sa grah salatom i patliđanima

Jesensko pospremanje frižidera br. 2.Iako je nedjelja i trebala je biti soja ili roštilj, lazanje su sasvim dostojna zamjena za bilo koje od toga.

ostaci zobenog vrhnja
ostaci passate
koncentrat rajčice
konzerva crvenog graha
omanji luk
4 šnite dimljenog tofua
ostaci tikvica iz ulja
patliđani u ulju
Barilla lazanje sa špinatom bez jaja 12 komada
ostaci gljiva iz konzerve
origano, papar, sol, kurkuma

Lazanje namočiti u toploj vodi. Nije potrebno, no bolje je, jer se inače gornji sloj može tako zasušiti u pećnici da je nejestiv. Grah ocijediti i posoliti. Narezati luk na najsitnije moguće i izmiješati sa grahom. U jednu zdjelicu staviti passatu te malo origana, crnog papra i soli. U drugu zdjelicu staviti zobeno vrhnje, dodati žlicu suncokretovog ulja i kurkumu te izmiješati. Tofu izrezati na kockice. Lazanje poslagati na dno te namazati bijelim umakom, pa staviti većinu nadjeva i zaliti crvenim umakom., staviti jedan red lazanja, namazati bijelim umakom, staviti hrpice streichcreme, staviti još jedan red lazanja, opet bijeli umak, preostali nadjev, i završni sloj lazanja, namazati crvenim umakom i još malo premazati sa uljem da se ne presuše u pećnici te peći 20 minuta na 180°C.

Veganska pizza sa lukom, tofuom i ostacima iz hladnjaka

Jesensko čišćenje doma i hladnjaka. Em je petak, em je ovakvo šugavo (13°C) vrijeme, pa da se čovjek i još nečemu veseli (osim petku). Moram priznat da mi je pečenje pizza već postalo takva rutina da jedva i pogledam recept. No umjesto linka evo ga opet:

TIJESTO
2 šalice brašna od pira
1 prašak za pecivo
2/3 šalice mineralne vode
sol, ružmarin
Izmiješati i rastegnuti na papir za pečenje

NADJEVI:
ostatak domaćeg kečapa
passata + sol + origano
5 šnita dimljenog tofua
gljive iz konzerve
tikvice iz ulja
luk na kolutiće
alnatura peso genovese
alnatura streichcreme
nešto sira od tapioke

Sve pobacati gore (gljive i tofu sakriti u umak od passate) te peći 20 minuta na 250°C. Uživati u toploj šarenoj pizzi u ovaj hladan i tmuran dan.

Velika Depresija/Recesijski kolač



Kad je o Amerima riječ, mora se priznati da su apsolutni stručnjaci u pečenju kolača. Nijedna kuhinja svijeta nije toliko istražila taj svijet pečenja kolača i njihovi recepti su mahom posebni i fenomenalni. Ovaj kolač se odmah nakon pečenja popeo u sam vrh kolača svih vremena. Veganskih naravno. Riječ je o receptu iz razdoblja velike depresije kad je u Americi bilo vrlo malo jaja i mlijeka jer se šparalo za vojsku pa bi bilo preskupo raditi kolače sa istima (moram nabaviti kuharicu iz tog razdoblja). S obzirom na recesiju kod nas i sva poskupljenja, vrlo je prikladan a okusom podsjeća na medenjake. Recept sam pronašla na blogu jedne veganske kojoj je to omiljeni rođendanski kolač njenog djeda koji ima ...93 godine. Pa sretan rođendan djedici a nama evo recepta:

1 šalica smeđeg šećera
1 šalica vruće vode
2 šalice grožđica
1/3 šalice ulja od koštica grožda (ili maslaca, nekog neutralnog ulja, oko 2-3 žlice)
Začini: 1/4 žličice muškatnog oraščića, 1/4 žličice soli,  1 1/4 žličice cimeta

Sve zajedno prokuhati oko 5 minuta, dok se grožđice napuhnu, te ostaviti da se ohladi


2 šalice brašna od pira
1/4 šalice sjeckanih oraha (ja koristila mljevene)
1/2 žličice sode bikarbone
1/2 žličice praška za pecivo

Izmiješati sve sastojke te u to dodati ukuhane grožđice i peći 45 minuta na 180°C.


Sushi sa paprikom



Ok, ideja nije moja al je dobra. Sushi sa paprikom umjesto algi. Nije to ni loša ideja s obzirom da su alge apsolutno nejestive. Mislim jestive su ali je okus kao trula ribetina namočena u sol. Jela sam sushi puno puta zahvaljujući Sushi baru Zagrebu i mogu reći da je alga, bez namakanja u tamari sos (a i s namakanjem) nejestivi dio sushija. Pojedem ja i algu, kad je već tu al ono, radije ne bi. A i imam gomashio sa algama pa se povremeno "počastim" tim predivnim smrdljivim okusom truljenja....kao da lizneš krepanu ribu sa mjesta gdje kanalizacija utječe u more....ma divota. Specijalitet. Samo za gurmane.

Za papriku sushi je potrebna rog crvena paprika, što svježija i po mogućnosti lijepog pravilnog, GMO izgleda. One stare posušene crvene paprike veće i deblje od babura a prodaju se pod rog paprike nisu baš prikladne za to. Naime, prilikom kupovine sam naišla na baburu od 5 centimetara dok su rog paprike čista katastrofa. Kao da je iz babura netko posisao sav zrak. Al našla se jedna i rog paprika, doduše, ne u najboljem stanju, al poslužit će. Također, riža za sushi je obično mala, okrugla i vrlo ljepljiva vrsta koja nakon kuhanja ostaje dosta kompaktna. Nemam previše iskustva u kuhanju bijele obične riže, a nije mi se ulagalo u specijalnu sushi rižu pa sam kupila najobičniju bijelu i skuhala ju a la smeđa riža. Što znači ubacila sam nešto riže (ja to odokativno) i stavila recimo duplo vode i četvrtinu povrtne kocke i pustila da sva voda ispari. Prvo što se desilo, riža je dobila četverostruki volumen. Kao da je koristila Taft. A zatim, ne samo da je bila ljepljiva, nego je bila i tvrda, jedva sam ju vadila van. Al je bila raskuhana i dobro se ljepila pa ajde. U nu sam još stavila malo češnjaka, đumbira i kurkume.Paprike za sushi se operu te se oštrim nožem lagano prođe sve okolo "poklopca" paprike al se ne prereže do kraja , već se vrh, zajedno sa sjemenkama iščupa van. Zatim se žličicom očiste preostale sjemenke i ostavi da se paprika posuši. Osušene paprike se pune rižom sa žličicom i dobro nabiju. Zatim se u sredini te riže, žličicom napravi udubljenje u sredini i stavri punjenje, ja sam stavila masline. Ako su paprike dobro punjene, onda neće niti problema sa rezanjem. Reže se na kolutiće debljine jednog prsta i lijepo poslaže na tanjur te se može umakati u tamari kao i pravi suši a i može se samo posoliti i jesti.

ponedjeljak, 10. rujna 2012.

Palačinke sa slanutkovim brašnom - ne probati

Otkako sam otkrila svoje vafle- palačinke, uopće mi se više ne peku druge, no također sam se dočepala i nekakvog promotivnog prospekta od Avene. Za neupućene - švedski proizvođač najboljeg zobenog vrhnja na svijetu. A istovremeno sam imala već otvoreno zobeno vrhnje koje nisam znala kako potrošiti. U knjižici sa 3-4 recepta sam pronašla i ovaj za palačinke sa slanutkovim brašnom. Baš me zanima kakav je okus iako me recept sam po sebi ne oduševljava  (čitaj: nišnevalja).

200gr brašna od pira
200ml vode
1 zobeno vrhnje
1 žlica slanutkovog brašna (čemu pitam se pitam)
malo soli, kurkume, praška za pecivo
suncokretovo ulje za prženje (ključni sastojak)

Sve to odstoji pola sata u frižideru i peče se na suncokretovom ulju. Jel moram napominjat da je suncokretovo ulje ključ klasičnog okusa palačinki? Ne? Onda dobro. Ulje mora biti vruće vruće a smjesa, očito, hladna.

Rezultat:
Ne strašan, ne grozan, nego očajno odvratan. To je jedna od najgorih stvari koje sam u životu stavila u usta. To može izmisliti samo muškarac...muškarac koji mrzi vegane....odvratno...poslužiti neprijateljima. Moje je sve završilo u smeću.

nedjelja, 9. rujna 2012.

Bijeli grah sa sojom i špagetima

Eh, kad kruh određuje što će se jesti...

konzerva bijelog graha
soja sa roštilja u klasičnoj marinadi
špageti no3 od durum pšenice
četvrtina povrtne kocke, sol
raženi kruh sa orasima i lješnjacima


Skuati sojine medaljone, marinirati u ulju i limunu te pripremiti na roštilju. Konzervu graha otvoriti, izliti vodu, ubaciti sadržaj u posudu, dodati četvrtinu kocke, sol, dodati špagete, dodati soju sa roštilja narezanu na kockice, zaliti vodom i kuhati jedno 15 minuta. Poslužiti uz raženi kruh sa orasima i lješnjacima.

subota, 8. rujna 2012.

Khandvi - rolice od slanutkovog brašna

recept video



Rolice:
1/4 šalice slanutkovog brašna
2 žlice sojinog jogurta+1/2 šalice vode
začini: pola žličice češnjaka u prahu, đumbira, soli, papra, kurkume, kajenskog papra
1 žlica kokosovog ili ulja koštica grožđa - za kuhanje

barilla pesto de genovese
alumijska folija

Izmiješati sve sastojke (osim ulja) te kuhati na žlici ulja neprestano miješajući sve dok se ne zgusne i postane ljepljivo, recimo kao mekani žganci (pogledati video). Zatim prebaciti tijesto na foliju i rastegnuti kuhačom ili špatulom u vrlo tanko tijesto. Nakon 10-15 minuta rezati u trake oko 5 cm široke, staviti gore željene sastojke. Ja sam lagano namazala Pesto de Genovese. Smotati u rolice na način da se folija podigne te lagano prstima započne frkati. Trgat će se na početku (a i na kraju) ali da se uz malo truda. Vrlo su mekane te ih treba oprezno uz pomoć špatule prebaciti na tanjur. Ispadne oko 9 rolica. Mekanih. Tope se u ustima. Nije to uopće loše. Samo mi je malo premekano ispalo za moj ukus. Možda da sam malo duže kuhala bi bilo čvršće. I premalo mi je bilo.

Raženi kruh sa orasima i lješnjacima

Original sa videom

400gr raženog brašna
200gr zobenih pahuljica
100gr mljevenih oraha
100gr lješnjaka
5 dcl mineralne vode
1 prašak za pecivo
1 vanilin šećer
2 žlice šećera u prahu
prstohvat soli

Izmiješati prvo suhe sastojke, te dodati mineralnu vodu, izmiješati, uliti u kalup (pekač) te peći sat vremena na 200°C. Dodati i zdjelicu sa vodom u pećnicu. Svejedno se posuši ko kamen. No bit će dobar za namakanje u varivo od graha. Vjerojatno treba dodati masnoće u recept i peći na 180°C oko 40 minuta. Onaj dio koji se nije pretvorio u kamen je fini, orašastvo-kruhasti. Mislim da će pasati i uz slatka i slana jela.

srijeda, 5. rujna 2012.

Praline na veganski 2

S tim pralinama petljam već dugo. Opet stiže inspekcija a ja nikako da dobim inspiraciju za punjenje. Probala sam kinder pingui ali neide. Onda, nikako da nabavim kakao maslac u prahu pa me i to bedira. Pa malo imam inspiracije pa malo ne i onda sam morala malo prosurfati netom pa me ni to nije oduševilo. I na kraju sam napravila 3 vrste pralina: 2 koje su sigurno dobre i jednu eksperimentalnu u eksperimentalnom kalupu.Sad se hlade u frigosu. Rezultate postam.

Raffaello punjenje:
3 žlice šećera u prahu
2 žlice kokosovog ulja
1 žlica kokosovog brašna
malo zobenog vrhnja ako je pregusto

Nugat krokant punjenje
1 žlica krokanta od lješnjaka
1 žlica Alnatura Nuss nugat kreme

Speculas punjenje
1 žlica maslaca od preprženih badema
1 žlica sirupa od agave
malo cimeta

 

nedjelja, 2. rujna 2012.

Grill-burger i tortilja

Što je taj aparat za vafle bio dobra investicija. Prvo sam mislila pa kaj će mi to, vafli se rade pretežno od jaja. Sad bez jaja radim sve: pecivo za burgere, palačinke...kaj god hoću, slatko ili slano. Danas je nedjelja, dakle dan za roštlj. Danas sam samo roštiljala soju u marinadi, al da bude drukčije napravila sam cijeli burger od nje. I još i tortilju i to od pirovog brašna (dakle može se i bez kukuruza. Recepti u prilogu.

Grill soja u marinadi:
Marinada:
2 žlice soka od limuna
2 žlice malsinovog ulja
sol, papar, češnjak (u prahu), ružmarin

Sve izmiješati. Sojine medaljone prokuhati u slanoj vodi i dobro iscijediti te namočiti kratko sa obje strane u marinadu (soja odlično upija - kao spužva) te pržiti 20-30 minuta na roštilju dok ne dobije lijepu boju.

Pecivo za burger/tortilju

2 žlice brašna od pira
1 žlica raženog brašna
1 žlica kokosovog brašna (za gipkost)
malo soli
mineralna voda

Sve izmiješati i podijeliti na obje ploče te peći 7 minuta. Dok je još toplo podijeliti na dva dijela (ako se samo ne strga u aparatu) = za pecivo. Za tortilju samo presavinuti

Grill vege burger
soja sa roštilja
pecivo sa aparata za vafle
domaći kečap
grilane tikvice (ili drugo povrće po želji)

Namazati kruh sa domaćim kečapom, staviti povrće, staviti soju, preklopiti i uživati.

subota, 1. rujna 2012.

Eksperimenti sa tapiokom

Pokušala sam napraviti sir sa 2 recepta. U prvi sam dodala prašak za pecivo kod kuhanja a u drugi sam dodala isto prašak za pecivo, ali i proteine konoplje umjesto proteina graška. Uglavnom su oba završila u smeću. Prvi zato jer sam dodavanjem praška za pecivo dobila puding, samo je taj puding bio slani. Fuj. Drugi je završio u smeću jer se upljesnivio. Naime, ja naumila fino "dozoriti" sir, kako se to radi, čak imam i cijeli proces isprintan. I onda se desilo da je te sireve trebalo okretati i paziti da voda ne curi na njih...a ja sam okrenula samo onaj prvi, i to jednom a drugi nijednom. Pa bila mi je gužva...treba se time baviti zimi, dok nema previše posla...

Ali problem je jer sad, otkako sam probala taj "sir" na pizzi, više ju bez toga nemogu jesti. Probala sam jednom napraviti bez i jedva sam ju pojela. Onako na jedvite jade. A volim pizze koje spremam.

Bakin krumpir

Legendarni. Krumpir iz tave koji ima okus kao da je iz pećnice. Samo je baka znala tajnu kako napraviti taj krumpir i dugo nitko nije prokljuvio u čemu je tajna. A tajna je bila u kvalitetnoj tavi. Naime tava mora biti teška, gusana ili wok tava. Niti jedna druga neće proizvesti takav učinak. Uzalud vam sve drugo.

*krumpir
*sol
*ulje za prženje

Krumpir se oguli i nareže na kockice te se stavi na krpu ili papir za upijanje da se malo prosuši. U wok ili tavu se stavi oko 1 cm ulja. Više nego obično ali manje nego za prženje u dubokom ulju. Na vruće ulje se stavi krumpir i miješa se konstantno, dok ne počne smeđiti po rubovima (oko 15-20 minuta). Neprestano treba miješati i peći na visokoj temperaturi. Kad postigne smeđkaste rubove, može se smanjiti temperatura i ostaviti da se prži, te povremeno promiješati dok ne postane crvenkasti.

Bijeli grah (butterbean) sa rezancima

Evo malo kineske kuhinje u prehrani. Mislim to nije tipično kinesko jelo ali podsjeća na kineska jer em ide povrtna kocka (sa pojačivačem okusa - MSGom koji je osnova kineske kuhinje), em se rezanci raskuhaju (oni imaju te neke bijele tanke rezance koji se lako raskuhaju), em je pikantno. Tako da nije sve na marokanski ili indijski način he he

U ovaj recept mora ići bijeli grah radi specifičnog laganog okusa koji se fino slaže sa tjesteninom. Znam o čemu pričam jer sam probala isto ovo raditi i sa smeđim grahom i nije to to.

* konzerva bijelog graha
* špageti No3 od durum brašna
* pola povrtne kocke
* sol, papar

Grah se stavi u posudu te se doda vode da bude do vrha, špageti pretrgani na polovicu i ubaci se pola povrtne kocke, te se sve prokuha jedno desetak minuta.

Složenac od zelja i kus kusa

Jelo vrlo slično kus kusu na marokanski samo sam ovdje stavila pola glavice crvenog zelja. Nisam baš luda za zeljem ali ga ubacujem u prehranu kad stignem. Ovako pripremljeno na varivo mi je draže nego na salatu jer je saftno a sa puno začina i nije loše.

*pola glavice zelja
*kus kus
*luk
*začini: đumbir, papar, češnjak, kurkuma

Zelje se nariba ili nareže na sitno. Na ulju se preprže začini te se ubaci luk i zelje. Podlije se vodom i doda se kus kus te se kuha 15 minuta.

Veganski kus kus na marokanski

Stavljam veganski jer se ovo jelo tradicionalno priprema sa mesom. Naravno da ja ne stavljam nikakvo meso. Ovaj put čak ni soju.

*kus kus (odokativna količina, stvarno)
*luk
*začini: kurkuma, sol, papar, đumbir, češnjak u prahu
*četvrtina povrtne kocke

Na malo ulja popržiti kus kus do recimo svijetlo smeđe boje (treba mu dosta) te dodati začine (1 žličica kurkume, đumbira, češnjaka, pola žličice papra i soli) i nasjeckani luk, te podliti vodom i dodati razmućenu povrtnu kocku. Kuhati jedno 15ak minuta. I uživati.

"Palačinke" (vafli) bez jaja od kokosa i pira

Usavršeni recept, isprobavan mnogo puta tijekom ovih proteklih vrućih mjeseci kad je jednostavno bilo prevruće za kuhati i za jesti pa je ovo brzinsko jelo bilo idealno. Čak me i zaintrigiralo da probam napraviti ono što ameri zovu "pita" a to je beskvasni kruh koji se puni mesom, umakom i povrćem zbog načina pečenja u pekaču za vafle. NIsam probala peći u tavi ali mislim da bi u nekoj teflonskoj i bez ulja bilo isto dobro.

"Palačinke" bez jaja  od kokosa i pira
2 žlice brašna od pira
2 žlice kokosovog brašna
1 žlica šećera u prahu
malo ulja od koštica grožđa (ili drugog bezokusnog ulja - ne suncokretovog)
malo mineralne vode da se postigne konzistencija

Izmiješati i staviti na ploče za vafle - količina je dovoljna za 2 vafla. Peći točno 7 minuta.Stavljati namaze po želji, pekmez i čokolada su savršeni. Hladni se previše posuše.

"Palačinke" bez jaja od oraha i pira
2 žlice brašna od pira
2 žlice mljevenih oraha
1 žlice šećera u prahu
malo ulja od koštica grožđa (ili drugog bezokusnog ulja - ne suncokretovog)
malo mineralne vode da se postigne konzistencija

Izmiješati i staviti na ploče za vafle - količina je dovoljna za 2 vafla. Peći točno 7 minuta. Nije pretjerano fino. Probala ali neću više raditi. Ne volim orahe a okus nije naročit u ovoj kombinaciji.


Veganski gulaš

after-roštilj party

 Pošto se  jenostavno nekad (većinom) pripremi previše mesa na roštilju, barem u mojem kraju, kaj ne bi bili gladni (jer je to tu velika sramota da se ne najedeš do sita kod nekoga, ima da te šopa dok se ne raspelicneš).nešto ostane i za drugi dan. Ako je riječ o soji sa roštilja, ona se drugi dan jednostavno posuši pa nemože biti hladan narezak. Zato sam mam dobila jedan receptić koji mi se dopao.

*ostaci soje sa roštilja
*passata od rajčice
*tjestenina ili kus kus
*papar, kurkuma, sol

Soju narezati na sitne komadiće, začine popržiti na malo ulja, dodati oko pola passate, soju, tjesteninu po izboru, malo kus kusa, ili bez te dodati vode da nebude pregusto i prokuhati.





Veganski roštilj

kad zagara povrće....i voće


Naravno da je moguće imati vegansku roštiljadu. I to ne bilo kakvu. Takvu da se čovjek mam udeblja 5 kila od 2 tanjura sa roštilja. U ovom postu ću ujediniti saznjanja sa 3 roštiljade, ono što je jako fino, i ono što treba izbjeći.

FINO:
voće:
banane roštiljane u kori - dok ne pocrne ko crnci - pun pogodak
svježi ananas u umaku od limuna, papra i meda(agavinog sirupa) - bolje od svake čokolade

povrće:
nitijedno

ostalo:
sojini medaljoni marinirani u limunu i aglio&olio umaku(ako su medaljoni adventovi, encijanovi nisu dobri za  
                           roštiljadu jer su premalo spužvasti)
tofu kobasice (koje za sastav imaju isključivo tofu i pakirane su u plastičnom omotu - pojedinačno)- treba ih 
                           zvati roštiljke
šampinjoni - jednostavno a ščvrlje se savršeno

NEFINO:
tofu - i to neki sa povrćem - bio je prekiseli i čudan
mini rajčice (naši prodaju pod cherry a 3x su veće, svašta) - ispadne kuhani paradajz-fuj
tikvice - užas živi, neopisivo, šteta tikvica

Tako da se nemože reći da vegan nema kaj jesti na roštiljadi. Čak i najzagriženiji vegani nemogu prigovarati banani u kori kad koru ogule i bace, iovako ionako.



Voćna pita

Pita od miješanog voća iz konzerve: pa da se proba i to čudo. Voće je: kruška, marelica, ananas, grožde i neke čudne svemirski crvene trešnje/višnje/komadi plastike čak 2 komada.

Recept za pitu je isti kao i za američku pitu od bresaka pa neću prepisivati recept. Pečeni ananas i grožđe? Baš me zanima....

Pohanje bez jaja

Ovo zaslužuje poseban post. Jer je umjetnost ispeći pohanac a da nema jaja. No da se, da se, samo se trebalo odreći starog načina pohanja iz glave. Naime, najveća greška kod prijelaza sa redovne prehrane na vegansku je inzistiranje na prehrani koja oponaša staru a to nemože. Puno sam pohala i jako je teško odreći se starog načina pohanja bilo na pariški bilo na francuski no ovo nije niti jedan. Pošto ga ne oponaša, zato i funkcionira.

SMJESA ZA POHANJE BEZ JAJA
brašno (od pira)
krušne mrvice (od kruha od pira)
malo soli, malo ružmarina
suncokretovo ulje - količinski dosta - jedino što "lijepi" smjesu
malo praška za pecivo (neznam jeli opcionalno ili bitno)
malo ledene vode iz frižidera ili vrlo hladne

Ključ kod pohanja bez jaja je postići da se razvije glutenska mreža koja je ljepljiva. Po mogućnosti bi svi sastojci trebali biti hladni a par kapi limunovog soka ne bi škodilo. Koliko brašna toliko ide krušnih mrvica. Ulja ide oko 1/3 smjese. Ja sam na 4 žlice brašna i mrvica dodala 2 žlice ulja. Smjesa mora odstajati barem 5 minuta, a idealno oko pola sata. Tada se povrće/soja za pohanje namažu smjesom za pohanje - doslovno - kao da se mažu pekmezom, možete i rukama - jer je jako masno se neće lijepiti za ruke a hoće za povrće. Povrće ne treba stavljati u brašno prethodno. Štoviše čak i nije preporučljivo jer će tijesto otpadati dole.Kad obljepite povrće/soju smjesom, možete to odložiti na tanjur - neće se zalijepiti ni otpasti.I onda lagano spustiti u vruće ulje pomoću plastične kuhače. Pohanac zagarantiran.

Pohani celer

Pohani celer me dosta dugo proganjao no nikako da dođe na red i jedva je stigao a u međuvremenu je taj isti celer stajao u  frigosu barem 2 tjedna. I malkice ožilavio. Bar nije istrunuo. Dakle došao je red na njega  nakon recepta neznam kaj se čekalo. Možda da se nabavi sojin jogurt jer bez jogurta to neide. Ovo je još jedan gurmanski užitak.

POHANI CELER:
2 celera
smjesa za pohanje bez jaja
sojin jogurt
kopar, sol, ružmarin
malo limunovog soka
 
Celeru odsjeći koru (jer se to stvarno neda "guliti" ) i tako oguljenog ga skuhati u slanoj vodi kojoj je dodano nešto limunovog soka. Moji su se kuhali 15 minuta al nisu dovoljno. Trebalo bi duže kuhati. Kad je kuhan, ocijediti i narezati na tanke šnite te ostaviti na papiru da se osuši. Pripremiti smjesu za pohanje. Zagrijati ulje i pržiti s obje strane te poslužiti uz umak od jogurta

Umak od jogurta
malo sojinog jogurta izmiješati sa koprom te poslužiti u malenim čašicama. Namakati pohani celer u umak i uživati.



Domaći kečap

Malo fale recepti...he he....bilo je vruće, pa problemi sa aparatom i tako je došao 9. mjesec. Do sad sam usavršila indijski curry i veganske palačinke na aparatu za vafle do savršenstva. Bolje definitivno nemože i s njima nemogu fulati. Malo sam se bacila i u kinesku kuhinju i njihov MSG dodavanjem povrtnih kocaka u razna jela. No nadoknadit ću recepte, stižu jedan po jedan. Za početak evo jednog - domaći kečap.

Zašto domaći kečap. Što fali kupovnom? Pa ima ocat. I ko zna kaj sve ne. Pa nemože pola litre kečapa koštati 6 kuna a da nije neka kemija unutra. I sigurna sam da će mi se ovaj domaći pokvariti jer nema konzervansa u sebi. Sad imam domaći a za poslije ćemo vidjeti. Originalni recept: ovdje

SASTOJCI:
310gr dvostrukog koncentrata rajčice (190gr + 120 gr)
4 žlice limunovog soka
pola šalice smeđeg šećera (jer je manje sladak)
pola žličice kajenskog papra
voda za razrjeđivanje (oko 1 dcl ili manje)

Sve osim vode izmješati pjenjačom te polagano dodavati vode dok se postigne odgovarajuća konzistencija (blago tekuća) a i okus se popravi. Pospremiti na jedan dan u frigos da se okusi izmiješaju. Malo mi je 300gr kečapa i previše. Drugi puta ću raditi 3x manju količinu. Nisam ljubiteljl ću pojesti. Il pozvat ljude k sebi na pommes pa ponuditi kečap.